Windows 10’da Elektronik İmza Sorunu

Elektronik imzanın normal imzaya göre güvenlik ve tasarruf anlamında çok fazla faydası olmasına rağmen güncellenen sistemlerin destek sorunları nedeniyle kullanımı eziyete dönebilmektedir. Son dönemde Firefox ve Chrome, java applet’lerini desteklemeyi bıraktığından dolayı, imzalama ve logon işlemlerinde problemler yaşanmaktadır. Bu yazımda belirli bir sistem için çalışan çözümü paylaşacağım.

Windows 10-64 bit’te, imza işlemlerinin düzgün çalışması için, bazı uygulama ve sürücülerin yüklenmesi gerekmektedir.

Öncelikle, Internet Explorer 11’in yüklü olduğundan emin olun. Diğer browserlar güncelse, java applet çalıştırmayabilir. Akis’e erişim için java applet kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

1. Java JDK’yı indirin.

https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk8-downloads-2133151.html

2. JRE’yi indirin.

https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html

3. Java’nın kendisini indirin.

https://java.com/en/download/windows-64bit.jsp

4. Akıllı kartın sürücüsünü ve akıllı kartın sürücülerini indirin.

http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/

Bu aşamalardan sonra, AKIS kart izleme aracı sisteminizde yüklü olacaktır. Size Kamu SM tarafından gönderilen token’ı bilgisayarınıza takın ve AKIS kart izleme aracını çalıştırın. Aşağıdaki gibi, kartı ve içindekilerini görebiliyor olmanız gerekiyor.

Java, jdk, jre, akis ile ilgili sürücü ve kütüphaneler yüklendikten sonra, artık kontrol adımına geçilebilir. Kamu SM, burada, bizim işimizi kolaylaştıracak bir yazılıma imza atmış. Bu yazılım Kaşif:

Kaşif uygulaması size, hangi uygulamanın eksik olduğunu söyleyecek. Benim tavsiyem, akıllı kart okuyucunuzun da sisteme takılı olması. Bu sayede, PIN kilitli mi değil mi onu da görebilirsiniz. Aşağıdaki linkten uygulamayı indirebilirsiniz.

https://kasif.kamusm.gov.tr/

Kaşif uygulamasında her şey düzgün görünüyorsa artık Denetim Masası’na girip orada Java’yı aratın.


Daha sonra, java security tab’ına gelin.

Exception Site List kısmına aşağıdaki listeyi ekliyoruz. Bu liste, sadece proje başvuruları için değil aynı zamanda KAMU SM üzerinden işlem yapmak için oluşturuldu.

http://koddeposu.tubitak.gov.tr

https://e-imza.tubitak.gov.tr

https://giris.tubitak.gov.tr

https://nesbireysel.kamusm.gov.tr

Bu aşamalardan geçtikten sonra, Internet Explorer 11 kullanarak proje sistemine giriş yapmalısınız. Daha doğrusu akıllı kartla işlem gerektiren her yere bu tarayıcıyı kullanarak girmelisiniz.

Sertifika sorunu yaşarsanız, aşağıdaki linkten sisteminize kök sertifikaları dahil edebilirsiniz. Bunun için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Sertifikaları indirdikten sonra iki kez tıklayın. Windows size import etmek isteyip istemediğinizi soracak. İsterseniz sisteminize bu sertifika dahil edilmiş olacak.

http://www.kamusm.gov.tr/depo/sertifikalar/depo.jsp

Proje başvuru sistemine girildiğinde, aşağıdaki gibi bir güvenlik uyarısıyla karşılaşılıyor. Run seçeneğini seçip devam ediyorsunuz.

Ve sonuç:

İşiniz bittiğinde akıllı kart okuyucunuzu mutlaka sistemden çıkarın. Sadece işlem yaptığınız süre zarfında sisteminizde takılı bulunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.