“Pardus’ta AKIS Akıllı Kart İle Kimlik Doğrulama” için 2 yanıt

 1. Ömer Bey; hayırlı günler. Elimde SafeNet 5110 EToken var. Kartı okuyabiliyorum ama türksatın belgenet sistemine girince kart çıkmıyor bir türlü. pardus 19.1 kullanıyorum. firefox-esr 68.03.

  Yani tüm sürücü sürümlerini kurdum driver ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Java ile ilgili bir problem var sanırım. Firefoxta gerekli ayarlamalarıda yapıyorum, yani libeTPkcs11.so dosyasını çağırıyorum, görüyor imzayıda tanıyor. ama belgenette bir türlü imza alanı gelmiyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, size de hayırlı günler. Belgenet sistemi hangi platform üzerinde çalışıyor bilmiyorum. Eğer browser tabanlıysa ve java applet kullanıyorsa browser uygulaması firefox tarafından engellenir. https://java.com/en/download/help/enable_browser.xml sitesinde Firefox ile ilgili olarak

   Firefox has removed NPAPI plugin support, and therefore Java Plugin cannot be enabled in Firefox browser version 52 and above.

   şeklinde bilgi verilmiş. Sizin kullandığınız versiyonda ne yazık ki Java plugin’i kullanılabilir hale getirilemiyor. O nedenle belgenette java applet kullanılıyorsa imza alanı gelmez. Çözüm olarak iyi bir çözüm olmasa da firefox versiyonunu düşürebilirsiniz veya pardus’a wine üzerinden internet explorer kurup deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.