LG HS 201 ve Sorunlarına Derin Bir Bakış

LG HS 201 eski bir projektör. İnsanları küçüklüğüyle ve lamba saat ömrüyle cezbetti. Parlaklığı 200 ANSI lümen olmasına rağmen 2000:1 kontrast değeriyle keskin görüntüler verebiliyordu. Gündüz sunum yapmak için iyi bir projektör değildi. Lamba ömrü için bazı sitelerde 30000 saat ibaresini gördüm.

Benim elime bir şekilde bu üründen geçti. Ürünü çalıştırdığımda görüntü üzerinde beyaz noktalar vardı. Ürünün garantisi bitmişti fakat 30000 saat dolmamıştı. Hatta çok az kullanılmıştı. Görüntü üzerinde bu şekilde beyaz noktalar olması benden önceki sahiplerini de çok şaşırtmıştı. Toz olduğunu düşünüp merceği temizlemişler. Gerçekten de toz gibi duruyor ve gözü çok rahatsız ediyor.

Ürünü aldıktan sonra internette biraz araştırma yaptım. HS 201’ i olup bu sorunla karşılaşan bir sürü kişiyle karşılaştım. Beyaz noktalar sorunu buna benzer cihazların çoğunda mevcut aşağıda bunun bir örneği var. Bende, sağ tarafta toz varmış gibi yayılan beyaz noktalar vardı.

Sorun, DLP çipinin bozulmasından kaynaklanıyor. Çipi yerinden çıkardıktan sonra üstünü incelerseniz görüntüdeki noktaların çipin üzerinde de olduğunu göreceksiniz. Uygun çip Çin’de bulunabiliyor. Ben de Aliexpress’ten uygun bir DLP çipi aldım.

LG cihazı DLP çipi değişimi için uygun şekilde tasarlamış. İlk orasının bozulacağını tahmin etmiş olmalılar. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz dört vidayı söktüğünüz zaman altında DLP çipi var. Yeni aldığınızla bu çipi değiştirdiğinizde beyaz noktalar gidiyor.

Cihazı bir müddet kullandım. Ben haftada iki kez kullanıyordum. Sorunsuz şekilde çalışıyordu. Bir müddet sonra ekranda görüntü pembe olarak oluşmaya başladı. Artık son noktaya geldiğimi anlamıştım.

Neden olabileceğini tahmin etmeye çalıştım. Normalde üç adet led lambanın ışığı, DLP çipinin üzerine yansıtılıyor. Çip üzerinde oluşan görüntü ise dışarı çıkıyordu. Görüntüyle değil de renkle ilgili bir sorun olduğu için Led ampüllerden birisinin bozulmuş olabileceğini düşündüm. Cihazın içini açınca bir konektör slotunun yanmış olduğunu gördüm.

DLP çipini değiştirmek kolay fakat Led ampülleri değiştirmek o kadar kolay gözükmüyordu. Şansımı denemek için söktüm. Hangi üreticinin ürettiğini bulup yine Çin’den ürün satın alarak belki çözebilirim diye düşündüm. Cihazı tamamen söktükten sonra fotoğrafta görülen sağdaki yanmış kısmın yeşil Led’e ait olduğunu gördüm. Bu durumda yeşil led yanmış olmalıydı. Ledleri teker teker kontrol ettim fakat hepsi çalışıyordu.

Bu arada bu Ledleri kontrol etmek için bir pin şemasına ihtiyacınız yok. Ben 3.7 V’luk bir pil kullanarak aşağıdaki fotoğraftaki gibi ledlerin testlerini yaptım. Led’lerin hiçbir yerinde marka yazmıyor. Sadece beş haneli bir sayı var. Bu sayıyla da Led’lerin markası bulunmuyor. Biraz araştırdıktan sonra Luminus marka Led olduklarını anladım. İleride Led değişimi yapacaklar yazı sonundaki linkten faydalanabilir.

Led’ler gerçekten çok parlak. Aşırı derecede göz alıyor. Her kontrolde ağ tabakamda iz bıraktılar. Güneş gözlüğü kullanarak yapmanızı tavsiye ederim.

Led’lerde sorun yoksa neden ana karta takılı kısım yanmıştı? Bunu bilmiyorum. Yeşil daha fazla akım çekmiş olabilirdi. Led’in yapısı ile ilgili bir sorun olabilirdi. Yani hatalı üretim olabilirdi. Bunu test edebilecek bir durumum olmadığı için bu soruşturmayı burada bıraktım. Yanan yeri söküp temizledikten sonra yeşil Led’i tekrar takarsanız projektör kurtulabilir.

 

Linkler:

Led ampül -> http://www.luminus.com/products/color.html

DLP çipi -> https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-8060-642AY/32338183099.html?spm=2114.13010608.0.0.KorNeu

“LG HS 201 ve Sorunlarına Derin Bir Bakış” için 8 yanıt

    1. Merhaba, özel olarak nereden alabileceğinizi maalesef bilmiyorum. Yapabilirseniz herhangi bir kabloyu lehimleyerek kullanabilirsiniz.

  1. bu kabloyu temin edebilen varsa bana da [email protected] a yazarak bilgi verebilir mi yoksa son care olarak soketi iptal edip dogrudan lehimle cozum arayacağım ayni sorun bende de var 5 para etmez bir cohaz once dlp chip gitti ölü piksel cikardi yaptırdım dunya para vererek sonra da bu kablo bunun icin de yollasam yine bir sürü para isterler

  2. Merhaba, benim cihazımın da yeşil ledi yanmıyor ve kırmızı ledi de titreyerek yanıyor. Verdiğiniz linkten luminus ledleri araştırdim ancak 180 lira gibi bir fiyat buldum. 3 ledi değiştirmek 540 lira tutacak. Sizin bildiğiniz başka bir alternatif var mıdır? Teşekkürler

    1. Merhaba, cihazdan çıkan ledler standart pakette değil o nedenle yerine aynı kılıfta led bulmanız zor ama aliexpress’ten aynı lümen değerine sahip güçlü ledleri araştırıp kullanabilirsiniz belki. Onlar da ne kadar uzun ömürlü olur emin değilim. İkinci el sitelerinden DLP çipi bozuk ama ledleri sağlam bir cihaz bulup kullanabilirsiniz. Bence en iyi yöntem bu. Hatta yeşil ledin yine bozulacağını düşünerek belki bir direnç eşliğinde monte ederseniz daha uzun ömürlü olabilir. Aklıma başka yöntem gelmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.