Raspberry Pi için SD Karttan İmaj Oluşturmak

Bir SD karta imaj yazıp o imajı gömülü bir sistemde kullanma ihtiyacı olduğu gibi sistemde kullandıktan sonra o sistemi başka bir yere kopyalayabilmek için SD karttan imaj oluşturma ihtiyacı da vardır. Bu yazıda Raspberry Pi için bunu yapacağız. Diğer sistemler için de kullanılabilir.

Bu iş için Win32 Disk Imager programını kullanacağız. Var olan bir imajı SD karta yazma işi bir çok yerde anlatıldı. Bu yüzden bunu onlara havale edip burada sadece ters işlemini anlatacağız.

Öncelikle Win32 Disk Imager programını açıyoruz.

Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi. İlk olarak “Select a disk image” komutunu temsil eden klasör biçimindeki tuşa basıyoruz. Herhangi bir imaj seçmeden, imajı kaydetmek istediğimiz yere geliyoruz. Şekilde ikinci sırada gösterildiği gibi istediğimiz şekilde dosya adı yazıyoruz. Daha sonra aç tuşuna basıp devam ediyoruz.

Artık SD kartımızı takabiliriz(öncesinde de takabilirdiniz). Kartımızı device kısmından seçiyoruz ve Read tuşuna basıyoruz. Program SD karttan okunanı img dosyasına yazacak. Artık imajımız belirttiğimiz yerde hazır olacaktır. Oluşturduğumuz imajı aynı platformlarda istediğimiz gibi kullanabiliriz.

“Raspberry Pi için SD Karttan İmaj Oluşturmak” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.