İspanya’da Bıraktığım İzler…

Geçtiğimiz sene üniversitenin Erasmus programıyla, İspanya’ya stajımı yapmak için gitmiştim. Bu staj hakkında yazı yazamadım. Çünkü oralarla ilgili yazabileceğim çok yazı vardı. Toplu şekilde yazmak istediğim için hiç yazmadım. Fakat bir yerden başlamazsam yazma işi çok gecikeceği için en azından bir iz olarak bıraktığım logo tasarımını nasıl  yaptığımı anlatmak istiyorum. Neredeyse üzerinden bir yıl geçti ve o iz hala silinmedi.

Yeri gelmişken iş yerinden ve özelliklerinden biraz bahsetmek fena olmaz. Grupo Esfer firmasının borsa kısmı, Valencia’da Fransa caddesindeki gökdelenin 7 numaralı ofisindeydi. Mutfağı, tuvaleti hatta banyosu olan küçük bir ofis diyebiliriz. En güzel tarafı çalışma masalarının Valencia’nın Oceanografic Şehrine ve Bilim Müzesine bakmasıydı. Bunun dışında çalışma ortamı da insanı sıkmayacak şekilde dizayn edilmişti.

Biz ofise gittiğimizde çalışan olarak genellikle müdürler ve iki sekreter orada bulunuyordu. Stajyer olarak benim haricimde üç İtalyan ve bir Türk arkadaşım vardı. İtalyan grup excel üzerinde hesaplamalar yapıyorlardı. Biz iki Türk ise bilgisayarla ilgili verilen görevlere bakıyorduk. Diğer stajyerlerin bilgisayar ile ilgili bir problemleri olduğu zaman bize geliyorlardı.  Jose R. Alfanso bana görev veren ve orada müdür konumunda olan kişiydi. Patrondan çok arkadaş gibi davranıyordu ve yapılan işi takdir etmesini çok iyi biliyordu. Bu yüzden onunla hiç zorlanmadan çalıştık.

[nggallery id=4]

Biz bilgisayarla ilgilenen insanlar olarak bir firmaya gittiğimizde, eğer o firma doğrudan bilişim ile ilgili bir firma değilse donanımsal sorunlardan yazılımsal sorunlara bir dizi işle ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz. İşte Grupo Esfer tam da böyle bir firmaydı. Logo tasarımı, web tasarımı, broşür tasarımı, flash görsellerinin düzenlenmesi, formlar için doğrulama scriptlerinin yazımı , Dvd kapağı tasarımı ve bilgisayar sorunları için teknik destek verilmesi gibi işler yaptık.  Aslında bilişim ile ilgili bir departmanı vardı fakat biz borsa danışmanlığı ve finans ile ilgili kısmında staj yaptık. En başta amaçları iş yaptırmak değildi. Fakat bir şeyler ortaya çıkarabildiğimizi gördükten sonra iş vermeye başladılar. İlk olarak logo tasarımı yapmamı istediler. Yaptığım çalışma Jose’nin hoşuna gitmeye başlayınca kendisi de bir şeyler kattı ve firma benim tasarladığım logoyu kullanmaya başladı. Ben de İspanya’da kalıcı bir iz bırakmanın haklı sevincini yaşadım.

Daha önce photoshop kullanarak tasarımlar yapmıştım. Fakat borsa ile ilgili bir tasarım yapmamıştım. Bu yüzden google görsellerden fikir edinmek için biraz araştırma yaptım. Sadece Türkçe dilinde değil, İngilizce ve İspanyolca’yı kullanarak da aramalar yaptım.

Jose bana yukarıda görülen eski logoyu bir fikir oluşturması açısından vermişti. Ben bu logoyu gördükten sonra, yazı karakterini değiştirmemeye karar verdim.

Yukarıdaki görsel de google’da arama yapıp bulduğum görseldi. Bunu yazıya dalgalanma vermek için kullanmak için aldım.

Photoshop’un Magnetic Lasso Tool isimli aracını buradaki dalgalanmaları kesmek için kullandım. Bu araç renge göre, belli bir alanı otomatik olarak seçmekte kullanılır. Photoshop’un belki de en faydalı araçlarından birisidir.

Daha sonra bu kestiğim dalgalanma grafiğini Inversiones yazısı üzerine borsa dalgalanmasını göstersin diye yerleştirdim.

En sonunda yukarıdaki gibi eski logo’nun altına yerleştirdim. Sonundaki s harfini dolar şekline dönüştürdüm.  ‘E’ harflerini euro şekline getirdikten sonra aşağıdaki gibi bir görüntü oluştu.

Daha sonra renk seçme konusunda pek iyi olmadığım için birbirine uyumlu renkleri görmek için bir internet uygulamasını renk seçiminde kullandım. http://colorschemedesigner.com/ isimli site birbiriyle uyumlu renkleri seçmem konusunda bana yardımcı oldu ve logoyu aşağıdaki hale getirdim.

Daha sonra, devam eden borsa dalgalanmasını göstermek için, borsayla ilgili yazıya ok işareti ekledim.

Jose’ye bu halini gösterdim ve o da bana yazı boyutlarının aynı olmasının daha iyi olacağını söyledi. Bu yüzden yazı boyutlarını aşağıdaki gibi eşitledim.

Jose renk seçimini değiştirmemi söylediği için renk seçimimi değiştirdim ve “Borsa dalgalanmaya devam eder ama Grupo Esfer kazanç kararlılığını sürdürür.” manasına gelecek şekilde, aşağıdaki gibi tasarladım.

Jose, logo’nun son halini gördükten sonra çok beğendi ve firmadaki herkese yeni logoyu gösterdi. Bir gün sonra şirket sitesinde artık benim tasarladığım logo yerini almıştı. Şu an şirket hala tasarlanmasında büyük katkım olan logoyu kullanmaktadır. Logoyu  şuradan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.