Ubuntu 12.10 Güncellemesi ve ATI Ekran Kartı Problemi

Ubuntu 12.04’ten 12.10’a güncelleme yaparken, grafiklerinizle ilgili olarak problem yaşamanız kaçılmazdır. Özellikle benim gibi Radeon HD 4000,  HD 3000 veya HD 2000 ekran kartlarından birine sahipseniz.

Problemin kökü AMD’nin bu modellere desteği bırakmasında yatar. Yükseltme yaptıktan sonra fglrx çalışmaz. Sonuçta ya Unity çöker çalışmaz ya da grafik hatası alırsınız. Gerçekte problem Ubuntu 12.10’a bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü yeni versiyon xorg 1.13‘ü kullanmaktadır. Yasal açıklamaya göre AMD, xorg 6.9’tan xorg 1.12’ye kadar destek vermiş oluyor. Bu da yeni versiyondaki sürümü desteklemiyor ve ne yazık ki desteklemeyecek. Yani kısaca:

–  Ubuntu 12.04 + xorg 1.12 + fglrx = Çalışır

–  Ubuntu 12.10 + xorg 1.13 + fglrx = Çalışmaz! (hatta xorg 1.12’ye bile düşürülse Unity çökecektir.)

Ne yapacağız peki? 12.04’te takılıp kalacak mıyız? Tabiki hayır!

Çözüm : Ubuntu 12.10 + xorg 1.13 + legacy_fglrx

Öncelikle güncelleştirme işlemine bir göz atalım.(Yapanlar bu kısmı atlayıp ATI Ekran Kartı Problemini Çözmek başlığına gidebilirler).

Öncelikle update manager’i açıyoruz. Bunu açmanın bir çok yolu var fakat bana en kolay geleni Alt tuşuna basıp çıkan pencerede arama çubuğuna update yazmak. Update manager aşağıdaki gibi görünecektir.

Açılan pencereden Settings veya Ayarlar kısmına basıyoruz.

Daha sonra güncelleştirmeler kısmına gelip aşağıdaki gibi yeni versiyon çıktığında beni uyar bölümünü her versiyon için ayarlıyoruz.

Aşağıdaki gibi kontrol et(Check) butonuna basıp bekliyoruz.

Eğer yeni versiyon sizin bilgisayarınız için uygunsa aşağıdaki gibi belirgin hale gelecektir.

Bundan sonra tek yapmanız gereken beklemek. Yükseltme tamamlanınca bilgisayar baştan başlayacaktır.

ATI Ekran Kartı Problemini Çözmek

Şimdi asıl problem oluşturacak kısma geldik. Daha önce bahsettiğim ekran kartlarından birine sahipseniz, benim karşılaştığım sorunla karşılaşmanız kaçınılmaz.

Bahsettiğim Legacy driver’ı yüklemenin bir çok yolu var. Fakat ben kendi bilgisayarımda işe yarayan yöntemi göstereceğim. Diğerlerine kısaca değineceğim.

Öncelikle konsola düşmelisiniz. Bunu bilgisayarı açtıktan sonra Unity çökmüş halde ve Ctrl-T kombinasyonunu kullanarak yaparsanız işe yaramayabilir. Bu yüzden Ctrl-Alt-F1 tuş kombinasyonuyla konsola düşüyoruz.

[code]
sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy
[/code]

Yukarıdaki komutları yazıyoruz. Peki bunları nasıl aklımızda tutacağız elimize kağıt kalem alıp yazacak mıyız? O da bir yöntem. Fakat ben “w3m http://www.omeryildiz.org/?p=703” yazıp bu bilgilerin yer aldığı adrese girip, diğer sayfada Ctrl+Alt+F2 kombinasyonlarını kullanarak bir taraftan bakıp bir taraftan yazıyorum. Bu işlemleri bash scripting kullanarak sırayla otomatik olarak da yaptırabilirsiniz. Sonra komut satırına “reboot” yazarak bilgisayarı baştan başlattığımızda sorunun çözüldüğünü görmüş olacağız.

Tüm bu yaptıklarımıza rağmen sorun çözülmezse, eklediğiniz depoyu geri kaldırın. Eski haline çevirmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

[code]
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:makson96/fglrx
[/code]

Alternatif yöntem buradan driver’ı indirmek ve aşağıdaki komutla çalıştırmak.

[code]
sh amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run
[/code]

Bir başka yöntem ise (denedim ama çalışmadı) aşağıdaki şekildedir. Bu bir üstteki yönteme benzer bir yöntemdir:

[code]
wget http://www2.ati.com/drivers/legacy/amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.zip
unzip amd-driver-installer-*
sudo sh ./amd-driver-installer-*.run –buildpkg Ubuntu/quantal
sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo aticonfig –initial -f
[/code]

Kaynaklar:
AMD Catalyst
Ekran Kartı Problem Çözümü(Asıl faydalandığım yer)
Güncelleme İşlemleri
Ekran Kartı Driver’ı Yükleme(Wiki)

“Ubuntu 12.10 Güncellemesi ve ATI Ekran Kartı Problemi” için 4 yanıt

    1. Sorunlar ve çözümleri ekran kartı markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Hatta aynı marka içinde farklı serilerde değişik şekillerde olabiliyor. Temennimiz hepsinin uyumlu çalışması.

  1. size çok ama çok teşekkür ederim. cairo-dock ile kullanıyorum ubuntuyu. güncelleme sonrası bomboş bir ekranı bana bakarken buldum. zor bela bir firefox açıp sizin burada yazdıklarınızı okudum ve ekranın fotoğrafını çektim 🙂 ardından söylediğiniz işlemleri yaparak sorunumu çözdüm. şu anda hiçbir sorun yok 🙂

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.