Jflap’ta Silme ve Multiple Run

Durumları ve Geçişleri Silmek

Silme işlemi alışa geldiğimiz programlardan biraz farklıdır. Araç çubuğundan silme aracı   seçilir. Silinmek istenen durum ya da geçişin üzerine çift tıklama yapılmasıyla birlikte silme işlemi gerçekleşir.

Çoklu Dizgeleri Sonlu Durum Otomatında Denemek

Program elimizdeki dizgeleri FA üzerinde denememize de izin veriyor. Bunun için “Input” menüsü altından Multiple Run seçeneğini seçiyoruz.

 

Çoklu Çizge Sekmesini Açmak

Seçtiğimiz anda otomatın küçüldüğünü ve çoklu çizgelere giriş için yeni bir sekme oluştuğunu görüyoruz :

 

Yeni çoklu dizge çalıştırma sekmesi

Giriş dizgeleri “Input” yazan tablo başlığının altına girilebilir. Enter tuşuna başarak yeni bir dizge oluşturabilirsiniz.Eğer herşey yolunda gittiyse “Run Inputs” seçeneğini tıkladığınızda sonuç olarak Accept(Kabul) yada Reject(Red) sonuçlarını üretecektir. Ayrıca giriş dizgelerinizi dışarıdan da alabilirsiniz. “Load Inputs” seçeneği bu işe yarar. Örneğin bir txt dosyası oluşturun ve içine istediğiniz dizgeleri yazın.

Daha sonra “Load Inputs” seçeneğini seçip aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi dizgeler.txt dosyasını seçip “Open” seçeneğini seçin.

Bir sonraki pencerede dizgelerin yüklenmiş olduğunu göreceksiniz. “Run Input” seçeneğine tıkladığınızda ise sonuçları rahatlıkla görebilirsiniz.

 

 

Çoklu Girişleri Çalıştırmak

Clear seçeneğine tıkladığınızda tüm giriş dizgelerinizi silmiş olursunuz. View Trace sizin girişlerinize göre dizgenin nasıl bir yön takip ettiğini gözlemenize yarar.

Run Inputs seçeneğini çalıştırmadan View Trace özelliğini kullanamazsınız. Ayrıca satırlarından birini seçmeniz gerekmektedir. Çoklu izleme yapamazsınız.

Tekrar çalışma alanına dönmek içinse, File menüsü altında Dismiss Tab seçeneğine tıklayabilirsiniz. Yada her sekmenin üstünde oluşan (x) işaretine tıklamamız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.