Windows 8 Kurulum ve İnceleme

Not: Bu yazı güncelliğini yitirmiş, zamanın değişmesinden de nasibini almıştır. Bu içerik için üretilen fotoğraflar maalesef kayboldu. Sadece referans verilen linklerin karşılığı bulunsun düşüncesiyle burada tutuluyor.

Windows 8’in ön sürümü çıktı. Ben de uzun süredir denemek için fırsat kolluyordum. Harddiskimde yeterince yer olmadığı için kuramıyordum. Virtual Machine üzerinde çalıştırmak için önerilen boşluk 25 gb fakat 20 gb yer ayırdığınız zaman da çalışıyor. Ben 25 gb yer ayırdım. Virtual Machine son sürümünü, Windows 8’in iyi çalışabileceği varsayılan değerle kurmamı sağlayacak şekilde ayarlamıştı. Fakat ekran için ayırdığı ram miktarı bana az geldiğinden 256 mb’a kadar çıkarttım. Ayarlarıma şöyle bir bakacak olursak:

1 gb ram,256 mb ekran kartı,25 gb harddisk çalıştırmam için yeterli oldu. Windows 8 kemiksiz 17 gb gibi bir alan kapladığı için reel makineye kurarken az yer ayırmamak gerekli. Kısaca Win8, Win7’nin çalıştığı her bilgisayarda çalışabilecek şekilde yapılandırılmış.

Geçelim kuruluma, sanal makinemize sanal bir disk tanımladıktan sonra onun üzerinden Win8’i kuracağım. Kurulumun çok basit olduğunu söyleyebilirim. Son kullanıcı teknik ayarlarla çok uğraşmadan kurabiliyor.

Dil seçimini yaptıkdan sonra İleri yada Alt-r’yi kullanarak ilerleyebilirsiniz. Biraz bekledikten sonra sizden Ürün Anahtarını isteyen bir bölümle karşılacaksınız:

Benim kullandığım Ürün Anahtarı, Windows’un ön sürüm için verdiği anahtardır. Bundan sonraki ekranda bizim lisans koşullarını kabul etmemiz için bir bölüm gelecektir. Bu bölümü onaylayıp geçtim.

Burada eğer makinede eski bir win8 varsa ordaki kişisel bilgileri windows.old şeklinde bir klasöre atacaktır. Win8, Win7 uyumlu olduğu için muhtemelen o işletim sistemindeki bilgileri de koruyacaktır. Ben sıfırdan yükleyeceğim için ikinci seçeneği seçtim.

Win7’deki yükleyiciye benzer şekilde, burada da harddiski bölümlere ayırabileceğimiz bir kısım var. Benim hali hazırda 25 gb gibi az bir alanım olduğu için İleri diyerek devam ediyorum.

Her zamanki yükleme ekranı burada da bizi karşılıyor. Bilgisayara bu aşamada karışmamak gerekiyor, ta ki aşağıdaki ekranla karşılaşana kadar:

Win8’de kişiselleştirme çok ön planda tutulmuş. Açılışta ilk sorduğu istediğimiz bir renk, sonra da bir bilgisayar adı belirlememiz isteniyor.

Hazır ayarlarda Windows kendi istediği şekilde temel ayarları yapıyor. Eğer özelliştirmek istersem bunu yine bana sağlıyor. Amacım yeni Windows ortamını hızla denemek olduğu için ben de hızlı ayarları kullanıyorum. Daha sonra bilgisayarın içinden her Windowsta olduğu gibi özelleştirmeler yapılabiliyor.

Burada Android’de olduğu gibi, e-posta hesabı üzerinden kimlik oluşturup sistem kullanılabiliyor. Hesap olmadan da oturum açılabiliyor fakat ben okul hesabımı kullanarak denemek istiyorum ve sonuç:

Bir masaüstü ya da laptoptan çok, tablete çok yakışacak bir görüntüyle karşılaştım. Bilgisayarı daha çok online kullananlar için güzel bir başlangıç oluşturulmuş. Tarayıcı öntanımlı olarak Explorer geliyor. Arama motorumuz Bing. Haberler, Finans ve bunun gibi bilgiler de yine Windows’un haber sitesinden alınıyor. Bu arada bu seçeneklerden hangisinde dolaşıyor olursak olalım. Klavyedeki windows tuşuna bastığımızda yine buraya dönüyoruz. Ayrıca sol alt köşeye doğru fareyi getirdiğimizde hemen beliriyor. Ben incelemeye masaüstünden başlıyorum sonuçta laptop kullanıcısıyım.

Hemen Windows 7’ye çok benzediğini farkettiğim bir masaüstü geliyor. Kendime göre ayarlar yapyıorum:

Bilgisayarım’ı görünür hale getiriyorum. Artık klasörlerde neler değişmiş inceleyebilirim. Bu arada biz ara işlemini eskiden başlat menüsünü kullanarak yapardık. Bu işletim sisteminde sol alt köşeye mouse yardımıyla gelindiğinde karşımıza hemen çıkıyor. Arama çubuğunu eski başlat menüsünde olduğu gibi Çalıştır işlemleri için de kullanabiliyoruz. Yine aynı yerde ayarlar diye bir kısım var ordan bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Yeni yüklenen uygulamalar da burada yerini alıyor. Maalesef Freecell, Mayın Tarlası gibi oyunları ilk kez bir Windows sürümünde göremiyoruz. Arama çubuğu diğer windows sürümlerine göre biraz daha gelişmiş. Örneğin, Windows’un uygulama marketindesiniz, burada arama yapmak için yine aynı çubuğu kullanıyorsunuz.

Artık Bilgisayarım’a girebiliriz. Karşıma Office 2010’daki gibi bir pencere çıkıyor:

İşaretli yere bastığınızda klasör araçlarını görmek zorunda kalmıyorsunuz. Diğer yapılar bir kaç yer değişikliği dışında alıştığımız Windows pencere özelliklerini barındırır nitelikte. Denetim masasına bakacak olursak:

Win7’ye çok benzer olduğunu söyleyebilirim. Tabiki kişiselleştirme ayarları biraz farklı ama alışılmayacak gibi değil.

Tekrar başlangıç kısmına dönüp haberlere, postalara, mesajlaşma kısımlarına bakalım:

Haberler yukarıdaki gibi metro yapısına uygun şekilde yerleştirilmiş ve sağa  sola ilerleyerek farklı haberler görebiliyorsunuz. Aslında bu da biraz tablet yapısına uygun şekilde tasarlanmış. Ama windows diğer kullancılar için de uygun bir şekle dönüştürmüş. Hava durumunu Bing üzerinden almaktadır. Aşağıdaki gibi hoş bir görüntüyle bize sunmaktadır.

Bunlar dışında tüm mesajlamlarınızı tek bir yer üzerinden yapmanızı sağlayan bir mesajlaşma aracı, gelişmiş bir takvimi ve online servislerle iç içe bir çok uygulaması mevcut.

Biraz da görev yöneticisine bakalım:

Daha gelişmiş ve görselleştirilmiş. Herşey açık ve net şekilde. Umarım sorunla karşılaşıldığında da çözüm açık ve net şekilde tanımlanmıştır.

Bu windows sürümünde Windows Powershell isminde Linux sistemlerdeki terminale benzer bir program görüyoruz. Windowsu konsoldan yönetmek isteynler bu aracı kullanarak yönetim işlemlerini yapabilirler.

Windows’un bu yeni sürümüne tanımak adına ufak bir inceleme yaptım. Bu işletim sisteminin daha çok tabletler üçin üretildiği çok belli. O yüzden başlangıç kısmını kullanışsız bulduğumu söylemeliyim. Bunun dışında hız testi yapmadım fakat düşük sistemde bile kötü çalışmadığı kanaatindeyim. Yine de Win7’yi bırakmanın daha erken olduğunu düşünüyorum. Denemenizi tavsiye ederim.

“Windows 8 Kurulum ve İnceleme” için 2 yanıt

  1. 12.04’ten çok farklı değişiklikler olsa yapardım. Çok büyük değişiklikler yok Ahmetim. O yüzden yeni sürümü bekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.