Logisim

Logisim devre elemanlarını çizmeye ve simüle etmeye yarayan, Mantık Devreleri, Bilgisayar Mimarisi gibi derslerde kullandığımız özgür bir programdır. Buna alternatif ücretli programlar vardır. Onlarla tam devre çizim ve simülasyonu yapılabiliyor. Fakat Elektrik-Elektronik öğrencisi değilseniz, işin mantığını öğrenmek istiyorsanız Logisim size yetecektir.

Örneğin bir bitlik bir hafıza hücresini aşağıdaki gibi çizdiğimizde nasıl çalıştığını Logisim sayesinde daha iyi anlayabiliriz. Burada Read/Write anahtarı “0” olduğunda girişteki değer D flip-flopuna yazılır, “1” olduğunda ise okuma işlemi gerçekleşir.

Bu devreyi sub-circuit yapıp D flip-flopu görünümünde bir bileşen elde edebiliriz. Bu şekilde var olan bileşenlerden varolmayan bileşenler yapıp kaydedebiliriz. Bilgisayar Mimarisi dersinde işe yarayacak şekilde MİB, ALU  gibi birimleri tasarlayarak en sonunda kendi işlemcimizi yapabiliriz. Nitekim bunu yapan insanlar var. Linkten inceleyebilirsiniz. Logisim devrelerden bilgisayarı anlamaya kadar size yardımcı olabilecek bir programdır.

Bu program için sınıf arkadaşımın(Neslihan B. ÇOLAK) hazırladığı Logisim klavuzunu inceleyebilirsiniz.

LOGISIM

“Logisim” için 3 yanıt

 1. yaptığım devre basit olmasına rağmen çalışmıyor. giriş pinindeki bilgiyi nasıl değiştirebiliyoruz. girişi 1 ve sıfır yapınca çıkışın durumunu görmek istiyorum. fakat giriş ve çıkış pinleri analyze kısmında tabloda çalışmasına rağmen anlık değişiklik yapamıyorum. win10 kullanıyorum. teşekkürler.

 2. Merhaba, geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Ben “ve” kapısı için örnek vereyim. Öncelikle wiring menüsü altında “Add pin” kullanılarak iki adet pin ekleyin. Bir tane “ve” kapısı koyup hepsini birbirine bağlayın. Çıkışa da pin koyun ama pin’in üzerine tıkladığınızda sol alt köşede özellikler çıkacaktır. Oradan “Output?” özelliğini “yes” şeklinde seçip “ve” kapısının ucuna bağlayın. Sonra sol üst köşede işaret parmağı şeklinde gösterilen simgeye tıklayın. Pinleri üstlerine tıklayarak 1 veya 0 olarak değiştirebilirsiniz. Normalde çıkışa yansıması gerekiyor. Ben de win10’da denedim, çalışıyor. Analiz için giriş pinlerini etiketlemek gerekiyor. Tüm bunlardan sonra çalışmıyorsa nedeni hakkında bir şey söylemek zor. İyi çalışmalar.

 3. Ömer Bey,
  çok kısa bir sorum olacak:
  Logisim ile tasarladığımız bir programı gerçekleştirebileceğimiz donanımlara nereden ve nasıl temin edebiliriz ?
  Kısaca: Logisim ile uyumlu donanım tedarik eden özel bir kurum veya şirket var mıdır ?
  Şimdiden çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.