Logisim

Logisim devre elemanlarını çizmeye ve simüle etmeye yarayan, Mantık Devreleri, Bilgisayar Mimarisi gibi derslerde kullandığımız açık kaynaklı bir programdır. Buna alternatif ücretli programlar vardır. Onlarla tam devre çizim ve simülasyonu yapılabiliyor. Fakat Elektrik-Elektronik öğrencisi değilseniz, işin mantığını öğrenmek istiyorsanız Logisim size yetecektir.

Örneğin bir bitlik bir hafıza hücresini aşağıdaki gibi çizdiğimizde nasıl çalıştığını Logisim sayesinde daha iyi anlayabiliriz. Burada Read/Write anahtarı “0” olduğunda girişteki değer D flip-flopuna yazılır, “1” olduğunda ise okuma işlemi gerçekleşir.

Bu devreyi sub-circuit yapıp D flip-flopu görünümünde bir bileşen elde edebiliriz. Bu şekilde var olan bileşenlerden varolmayan bileşenler yapıp kaydedebiliriz. Bilgisayar Mimarisi dersinde işe yarayacak şekilde MİB, ALU  gibi birimleri tasarlayarak en sonunda kendi işlemcimizi yapabiliriz. Nitekim bunu yapan insanlar var. Linkten inceleyebilirsiniz. Logisim devrelerden bilgisayarı anlamaya kadar size yardımcı olabilecek bir programdır.

Bu program için sınıf arkadaşımın(Neslihan B. ÇOLAK) hazırladığı Logisim klavuzunu inceleyebilirsiniz.

LOGISIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.